UPDATE!
Thank you so much for participating, I will continue to return to this post to experience all the positive vibes and kind words you gave me, forever. I am completely and utterly sure that my blog readers are the coolest people (I can feel it I can sense it I can read it) and that’s a fact! For this time the winner is – Hanna-Liisa Aasmaa! Congrats and H&M will get in touch with you. As for the rest, I really wish I could give something to each and one, but unfortunately all I have is positivity. So I’m sending out some serious vibes and will definitely do some nice giveaways in the future again.

hm_positivus_newkewl_giveaway_

uustuus_madicam_positivus16-3

uustuus_madicam_positivus16
COMMENT SOMETHING POSITIVE :)

Kuna kuuldavasti juulis sadas lund, siis teeme natuke festivali joulupukkit. Tahan kinkida ära uustuusa Positivus festivali glittersärgi ja H&M’i ellujäämis-paki – kuivšampoon, päiksekad, hologramkotid, kosmeetika, mängukaardid ja uhuhuu isegi kaasaskantav dušš wet waipside näol. Kõik mis osalemiseks tegema peab on jätta postitusele positiivne kommentaar ja neljapäeva õhtul tõmban loosi.

Ise tegin oma positivuse särgiga kuiva trenni Kakumäel, turnisin kleidiga märjas murus ja heitsin festivaalselt kossid jalast :) Tegu oli väga ekstreemsete oludega, kuna kuni ma paljasvarbselt festivaliolusid etlesin jalutas kakurahvas samas murus lugematut arvu koeri. Öösärgi motiiviga kleidid on muide väga festival, peale kontserte otse telgituttu, või väikese ringiga kogemata võõra telki.

As you probably heard it was snowing in July in Tallinn so let me be your little santa now. I’m giving away this awesome Positivus festival pack filled with H&M goodies such as cosmetics, hologram bags, sunglasses, cardgame, dry shampoo, takeaway shower and of course legendary Positivus festival glitter t-shirt! All you need to do is comment something positive down here and I’ll draw the winner on Thursday :)

I also gave my own positivus shirt a test-drive at a local beach, went barefoot like a proper festival lady and jumped around in the wet grass. As you can see you can wear this shirt any way you want and a sleepwear inspired dress is pretty festival-friendly garment. You can jump straight to sleep after a concert or wonder around until passing out in a strangers tent.

uustuus_orupold_positivus16-20

uustuus_orupold_positivus16-10

uustuus_orupold_positivus16-16

uustuus_orupold_positivus16-30

uustuus_orupold_positivus16-24

uustuus_orupold_positivus16-33

uustuus_orupold_positivus16-72
uustuus_orupold_positivus16-28

uustuus_orupold_positivus16-27uustuus_madicam_positivus16-8
Photography: Eva-Liisa Orupõld; Dress, eyewear: H&M; Shirt: H&M & Positivus

102 Comments

positivus_hm_winners

And the winners are: Kadri Sammel & Eliisa “Passu”,
warmest hugs, H&M will get in touch with you and BIG thanks to ALL the participants,
as always I’m sad that I cannot give prizes to EVERYBODY because
ALL the instagrams were magical and beautiful and you are festival mermaids none the less!

Ja rõõmsas tempos kuigi ma ikka veel olen haige liigun Riias pildistatud #HMLovesPositivus seeria number kaks lookide poole. Siin on mul seljas Positivuse t-särk loomakestega, mis oli üks võidutöödest ja ainuke võidutöö Eestist. Kuldsed H&Mi püksid mis püüdsid mu pilgu koheselt kui showroomi sisenesin, oma lohvakuses ja mugavuses ja samas glamuurses sädeluses on selline püks festivali valik number üks. Vestike on aga hoopis üllatavam, sest üldjuhul ma ei vaatakski selliseid aksessuaare, aga seekord proovisin ja hakkas täitsa meeldima, Yes-man’iks olemine riietuses tõi hea leiu.
Selle seeria juurde jutustaks ka loo sellest kui armas ja proff jumestuskunstnik meil võttel oli. Nimelt Kristine Cakare. Kui meigitooli istusin, küsis Kristine, et noh mis me siis teeme ja ma nagu ikka ütlesin, et noh mingi selline kassilik silm ja hästi tihe kulm ja põsesarn välja. Ja selle peale Kristine vastas, et aga äkki värviks sul hoopis nii kulmud kui ripsmed SINISEKS? :) Ma olin täiega kohkunud, sest noh mul pole ju midagi selle vastu, et kulmud siniseks värvida ja päris tuus mõte, aga olgem ausad väga tihti jumestajad sellist asja ise selgest taevast välja ei paku. Ja siis võttis Kristine välja oma nutifoni ja näitas mulle uustuusa postitust kus ma ise panin meigi inspiratsiooniks pildi siniste ripsmete ja kulmudega mõni aeg tagasi :D SOOJALAINE ÜLEKEHA. See oli nii tuus! Inimene reaalselt viitsis teha väikest taustauuringut sellest mis mulle meeldib ja sobib ja tundis minu jumestus-eelistusi tolleks hetkeks paremini kui ma ise tunnen. Ühesõnaga mega armas ja nii peabki igat tööd tegema, südamest ja põhjalikult.
With hat happy beat we shall proceed (tho I’m STILL ill) to the vol.2 of the #HMLovesPositivus photoshoot we had in Riga. Here I’m wearing a Positivus t-shirt with animals which is one of the winning works and the only winning design from Estonia. Here you can also see H&M golden pants and these babies caught my eye as soon as I entered the showroom. Golden floaty comfy but glam pant – totally a super yes for the festival wear. The embroidery vest is something I wouldn’t concider myself wearing but I randomly decided to try it on and really liked it so being a YES-girl sort of payed off and now I have discovered something different in myself.
But this time it’s not only about the clothes, I wanted to tell you about an awesome make up artist Kristine Cakare. As I sat in the make up chair she asked me what look I would like to go for, as usually I said something like a bit of a cat eye with really bushy eyebrows and don’t forget to accent those cheekbones. What she suggested then came as a total surprise. As Kristine said – maybe we should try BLUE eyebrows AND blye lashes? Ok, I’m super cool with trying out crazy make up but where did it come from, such a bold and surprising idea? And Kristine took out her cellphone and showed me my own inspiration blog post with a picture of an eye with blue lashes and brows. THAT WAS SO THOUGHTFUL AND SWEET! That someone made an actual research on what I like and what would suit me and who I am. It warms my heart to this day. So kewl :D And I think this is how everybody should do their jobs, diving in completely and with an open heart. Thank you Kristine!

_U2A7876

_U2A7924

_U2A7933_U2A7980

_U2A7896

_U2A7913

_U2A8079

_U2A8000

_U2A7905_U2A7893

_U2A7860

_U2A8068

_U2A7995

_U2A8111

_U2A8103

_U2A8094
Photography: Vika Anisko, fellow model: Agnese, MUA: Kristine Cakare, Outfits: H&M

2 x 3-day festival passes/tent spaces/fashion pack

& #HMLovesPositivus looks by Helene & Agnese

UPDATE! Winners are announced here, CLICK

Tähelepanu tähelepanu! See saab olema tuus! Esmatähtis esmasena – nendel tuusadel Vika Anisko fotodel võib täheldada minu ja Agnese kokkupandud H&M festivali lookidele lisaks Positivuse t-särke, aga ma tahaks need hoopis ära anda ka veel hunnikus head:

✖ Positivuse 3-päeva pass + telkla koht

✖ Positivus 2015 t-särk

✖ H&M festivali nodi pakk (pontšo, päiksekad, kott, kaabu & särk!)

Mul on seda headust lausa kahe inimese jagu, nii et tuleb 2 võitjat ja Positivus 2015’le prii minejat!

Osalemiseks postita intagrammi oma festivali looki idee + tag’i see ära #HMLovesPositivus ja kopeeri foto link siia kommentaariumisse, et ma saaks paremini osalejatel silma peal hoida ja e-mailiga võidu puhul kontakteeruda. Giveaway kestab teisipäevani, 23 juuni ja peagi peale seda annan festivalitajate nimed teada!

Attenzione attenzione! This is going to be fun! First things first, in the upcoming photos by magical Vika Anisko you can spot 2 of the Positivus shirts and bunch of kewl H&M stuff I&Agnese picked pit as a festival wear. But I’d like to give them shirts away and bunch of other stuff:

✖ Positivus 3-day pass + camping site ticket

✖ Positivus 2015 t-shirt

✖ Festival goodies from H&M (poncho, sunglasses, bag, hat & shirt!)

I have two sets of these prizes so two of you will be going to Positivus 2015 free of charge!

All you have to do is post&tag your festival outfit on Instagram: #HMLovesPositivus and then copy the link to your pic here in the comments so that I don’t miss your entry and have your e-mail address in order to give you them prizes! The giveaway will close on Tuesday, June 23 12PM and shortly after I will announce the lucky festival goers!

Who’s already taking part: instagram.com/explore/tags/hmlovespositivus
Check out some Positivus info: positivusfestival.com
If you don’t know who my beautiful friend is, she’s the queen of Latvia: whimsicalagnesiga.com

_U2A7634

_U2A7722

_U2A7786

_U2A7995

_U2A8345

_U2A8111

_U2A7831

All clothes H&M Summer 2015; MUA by lovely Kristine Cakare.
I’ll upload extended albums of each look pretty soon too!

Now go take part in that giveaway #HMLovesPositivus Woop, festival passes aren’t waiting ;)

_U2A7980

_U2A8068

_U2A8315

_U2A7745

_U2A7933

_U2A8323

_U2A8281

47 Comments