26.05. 2014

ERKI 2014 // WHAT WAS KEWL

Ma olen tänavu nii emotsionaalne ERKI Moeshow suhtes, et ei oskagi konkreetselt kollektsioonide kaupa öelda, et vot see oli kõige parem ja see ja see. Olid mitmed kollektsioonid milles oli üks kõige tähtsam aine – tervik kooskõlas variatsioonidega. Ja samas oli väga palju konkreetseid asju mis olid asjad omaette ja väga meeldivad, kuid muu ümbritsev minu subjektiivset isu isutama ei ajanud. Ma millegipärast olin täitsa vendunud, et võidab Hanna Haring “Printeps”, mitte mu isiklikust maitsest lähtuvalt, vaid kuidagi tundus selline Erki. Järgmisena oleksin panustanud Tiina Ree “Dream Manile” ja siis endale läks kohe väga väga hinge ja vaimusilmas selga Anna Jelizarjeva “The dear generation” mis omakorda võitiski. Nii et minu ennustus sellest, mis žüriile meeldib ja see mis mulle endale meeldib läks uperkuut täppi. Mis oli väga väga tuus – VIDEOD. Nii mõnegi kollektsiooni puhul võitis tähelepanu fashion film ja see on sjüper. Mul ei õnnestunud päris kõiki hankida, aga lemmikud võlusin kõigile vaatamiseks välja. Sellised kompvekid ja silmailu. Ja lisaks siis Jelena Rudi/Elu24 fotode väljavõtted selle asjus mida ise omaks meeleldi.
It was ERKI Fashion Show this weekend, which is an annual local and a zip of foreign Fashion sort of Academies student fashion event which grew out of Estonian Academy of Arts Fashion show into almost Fashion Week kind of thing. So it’s pretty big. I had so many mixed feelings about it this time and altho everything was a ok it was easier for me to pick out certain favourite items from the collections rather the whole collections. Altho there where quite many that hit the idea of a full-wide-varied collection. I thought thay jury would prefer Printeps or Dream Man, but somehow my heart went to Fear Generation – and it won! So this time we think alike. But the others did an awesome job and where great too. I should also mention the FASHION FILMS! Several young film makers assisted the fashion artists and created some greatness and I got to get some embeds on that to show off. Not all of them, but what can I do if people hide away their work. Eat the beauty with your eyes and enjoy the photographs by Jelena Rudi/Elu24. I picked out the pieces I’d pretty much wear.
THE FEAR GENERATION / Anna Jelizarjeva (EKA Moedisain I) / Loved the little hands and eyes illustrations / Loved the video by Elisa Johanna Känd

TÄITSA PAEL! / Kätrin Avarmaa, Kristiina Veinberg, Marit Nõmmik, Katre Kivi, Raili Randmaa, Maarja Põld, Kairi Katmann, Marielle Palmiste, Jana Roopa, Egle Lillemäe (EKA tekstiilieriala) / Loved the oversized bird-ponchos

Kollektsioon 4.1 / Anette Samm / loved the maxi-dress
Printeps / Hanna Haring / Loved these two pieces, especially the cut of jacket
Stuck in grey crowd / Eva Maria Kõrvas / Loved this particular vest, more more more

Wonderful performance Artificial Aid! Kristiina Feldmann
It feels like war / Olga Listunova / More like it feels like Monki and I like these
Ikarus / Taavi Turk / Great MUA and nice concept throughout
Gallop / Darja Popolitova / Love the lockets
Nice one by Versac-khm-khm-Zafran and a nice one by Margot Vaaderpass

plus a wonderful architectural film by Andres Kõpper for Margot Vaaderpass No2

Braille / Kati Stimmer / Looked like high quality from where I sat!
The Dream Man / Tiina Ree / Loved the variations and fullness / Loved the video directed by Janar Aronija, Rober Niko – great sound!

So we were happy like that at first and then our car broke and all of my plants on the balcony died. Wish this smiling person some luck!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *