27.03. 2015

A Dune that is not to be confused with Jodorowsky’s Dune or David Lynch’s Dune, but still – Dune London.

Ma just hiljuti vaatasin ära Jodorowsky’s Dune’i dokkari ja pean tõdema, et see mees tekitas minus mingisusugst anitpaatiat ja kõik need paljukiidetud kostüümid mida ta esitles oma filmiplaanideks, olid pigem Flash Gordoni huumori scifi kanti, võimalik, et see antipaatia oli pärit hoopis sellest, et tume gootilik Lynchi Düün on olnud mu lapsepõlve lemmik ja Jadorowsky tegi seda oma dokumentaalis maha. Aga noh vähe on sellel pistmist Dune Londoni kevad-suvi 2015’ga mida käisin täna chekkimas, nimi küll :)

Mina tegin Dune Londonist sellise blingi valiku ja merineitsi glitter on paratamatult südames mistahes ajal ja ajastul, konservatiivsemat niiöelda normaalset kraami jagub muidugi ka, kuid siia on asja vaid uustuusikutel. Ženja oli nagu alati oossom oma saunalina-miša autfitis.

Ja käes on muide ka TMW ning nagu näha kolis Biit me Recordstore enamus oma mööblist meile ja istume siin Hmmm Studios nagu väike retro ladu, sest Biiti on tulemas posu kontserte.

I recently saw the Jodorowsky’s Dune and must admit the guy left some sort of antipathy in me and also did the crazy costumes he planned for the movie that everybody loves. Maybe it’s because it all seemed like an ironic scifi – Flash Gordon style (which I actually like) but Dune is something goth and dark to me and I prefer David Lynch’s approach to it. Which Jodorowsky kind of mocked in the documentary so maybe that’s why I dislike him. ANYHOW. It has nothing to do with Dune London, beside the name tho :D

Here is Dune London ss 2015 bling selection by me, because I love mermaid stuff. Of course there’s so to say normal choices as well, but not for newkewl. Ženja was awesome as always in his bath towel Miša hoodie.

And it’s TMW so as you can see Biit me Recordstore has moved most of it’s furniture to our Hmmmm studio so they can hold some concerts and we could look like a retro furniture fair.

Processed with VSCOcam with lv01 preset


Ciao from Hmmm Studio, view from where I blog ;)
Hmmm Studio tsaukad, blogimisvaade ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *